Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte teren pe o societate radiata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte teren pe o societate radiata

Buna ziua,
Vin pe aceasta comunitate in speranta de a obtine cateva raspunsuri edificatoare la o situatie cel putin neobisnuita.

Ma aflu in procesul de achizite a 3 imobile ce fac subiectul unei singure tranzactii.
Aceste imobile fac parte dintr-o cladire de 3 etaje dezvoltate de o companie sa zicem X. Compania X a avut doi actionari cu cote egale domnul A. si domnul B , si aceasta companie a transferat dreptul de prorietate al celor 3 apartamente prin CV asupra persoanelor fizice A si B tot in proportie de 50% fiecare.

Mai tarziu domnul B a vandut partea sa din apartamente domnului C care astazi este proprietar 50%-50% cu domnul A.

Problema vine de la faptul ca in momentul in care compania a vandut apartamentele celor 2 persoane fizice nu a trecut si terenul in cota parte de sub cladire ca fiind proprietate celor 2 persoane fizice.
Aceasta companie a fost radiata si singurul lucru ce este inca in proprietate ei in acte este acest teren.

Intrebarile mele acum sunt:
1. Pot fi aceste apartamente vandute/cumparate legal fara cota parte de teren?
2. Se poate face ceva pentru a recupera dreptul de proprietate al acestui teren?
3. Sunt expus riscului de a fi actionat in instanta de domnul B ca si coproprietar al companie X, ce detine inca in teorie aceste terenuri in acte, desi repet compania a fost radiata?
4. Ce ar trebui sa contina contractul de vanzare din mine si domnii A si C pentru a fi cat mai protejat pe viitor de diferite actiuni ce ar putea fi intreprinse?

As dori sa mentionez ca am incercat sa deslusesc situatia cu mai multi notari si avocati dar se pare ca nimeni nu are o solutie clara.
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile/lamuririle ce pot aparea.
O zi buna,
!) da, se pot vinde fara teren, terenul ramanand in patrimoniul vanzatorului
2) nu puteti recupera ce nu a fost/ nu ati avut.
in acet moment, ce puteti cumpara, sunt doar cladirile pt ca vanzatorii atata au, atat au cumparat la vremea lor.
ca sa cumparati si terenul aferent, trebuie ca domnii sa rezolve ei situatia si sa isi treaca in proprietate terenurile ce sunt in proprietatea societatii radiate.
am gasit o speta asemanatoare.
[ link extern ]

ar fi bine ca dvs sa nu va complicati, sa aveti actele in regula, poate vreti sa vindeti la randul dvs si ar fi bine sa nu dati banii la valoarea intreaga cand in fapt, cumparati doar cladirea.

speta dvs nu e grea pt ca aveti doar cladirea de cumparat, ci pt ca terenul apartine unei societati radiate.

parerea mea e ca un avocat va descurca, doar ca nu l-ati intalnit pe cel potrivit.

gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos de raspuns care cred ca este edificator pentru intrebarea mea cu numarul 1 si 2.

Daca credeti ca puteti sa imi oferiti o parere is pentru intrbarile 3 si 4 ar fi excelent.

De asemenea daca credeti ca stiti pe cineva capabil sa ma ajute in situatia asta ca si "avocat potrivit" as accepta cu drag recomandare.