Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca se poate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca se poate contesta un proces ...

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca se poate contesta un proces verbal de contraventie, care nu a fost semnat de catre agentul constatator. Toate celelalte rubrici sunt completate, la prenumele agentului constatator este o litera pusa in plus la sfarsit si nu este semnatura agentului constatator. In cazul in care, se poate face contestatie, as vrea sa stiu care ar fi termenul de solutionare si daca pana atunci trebuie platita amenda la jumatate.
Va multumesc anticipat!
O zi frumoasa!
Pentru lipsa semnăturii agentului constatator poate fi cerută anularea PV de contravenție, temei legal fiind art. 17 din OG2 /2001.
[ link extern ]
Termenul de soluționare a plângerii contravenționale e de câteva luni.
E recomandabil sa plătiți jumătate din minimul amenzii, în caz de pierdere a procesului nu mai puteți face asta. În caz de câștig se poate depune cerere la primărie, însoțită de o copie a hotărârii definitive, pentru restituirea sumei, în baza art. 168 din codul de procedura fiscala.
latka, utilizator