Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Sunt insarcinata in 18 saptamani, in data ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Sunt insarcinata in 18 saptamani, in data de 17 februarie, ...

Buna ziua! Sunt insarcinata in 18 saptamani, in data de 17 februarie, am dat angajatorului notificarea si adeverinta de la medicul ginecolog, intr-un singur exemplar ambele, care atesta starea mea de graviditate. Nu am primit numar de inregistrare de la firma si nici raportul privind conditiile de munca in care imi desfasor activitatea.
Lucrand intr-un mediu unde trebuie sa depun efort si ridicarea de mase grele manual, am informat medicul ginecolog ca am dureri de spate si burta, si am primit o adeverinta medicala cu recomandare: - evitarea ortostatismului prelungit, ridicarea greutatilor
-in cazul in care nu se pot asigura aceste conditii de munca, se recomanda concediu cu risc maternal, prin intermediul medicului de medicina muncii.
Raspunsul primit de la resurse umane a fost ca nu ma poate ajuta doar cu aceasta adeverinta si ca imi trebuie de la medicul ginecolog scrisoare medicala si alte adeverinte care sa ateste starea mea de rau, ca mai apoi daca am aceste documente le va trimite medicului de medicina muncii.
Ce pot face in acest sens?
georgi.477, utilizator
Medicul de medicina muncii nu emite concediu de risc maternal. Medicul ginecolog este in masura sa emita concediu de risc maternal daca va constata ca exista risc pentru fat si/ sau pentru mama.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Mentionez ca medicul ginecolog mi-a spus ca nu-mi poate da concediu de risc.
Legislatia il contrazice. Posibil sa nu existe riscuri pentru fat sau pentru dvs. si nu doreste sa riste.
Multumesc mult pentru raspunsuri!