Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua,
Sunt in concediu de crestere copil si as dori sa revin la locul de munca mai devreme pentru a beneficia de stimulentul de insertie. Tatal nu realizeaza venituri, deci teoretic nu isi poate lua acea luna de concediu
Cu cat timp inainte de implinirea celor 2 ani ar trebui sa revin eu la lucru si ce acte trebuie depuse atat din partea mea cat si a tatalui
Mentionez ca m-am adresat atat primariei cat si celor de la Directia de asistenta sociala dar nu am primit un raspuns clarificator
Va multumesc,
bialuca1978, utilizator
Pentru a beneficia de stimulent, salariata/salariatul are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.

In speta:
- termenul de întoarcere in activitate poate fi de 60 de zile , situatie in care se tine cont de luna tatalui;

- termenul de întoarcere in activitate poate fi de 90 de zile , situatie in care nu se tine cont de luna tatalui;