Forum Discuţii juridice Executare silită Proprie cont bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Proprie cont bancar

Buna ziua. Din cauza unor datorii la banca mi s-a pus proprire pe contul bancar. Mentionez ca pe acest card incasez pensia dar nu mai am acces deloc la acest cont. Stiu ca o firma de recuperatori poate opri 1/3 din incasari sau 1/2 daca exista mai multe credite pentru care esti executat silit.

1. Ce se intampla cu banii opriti in cont? Am sa mai recuperez ceva de acolo?
2. Pot merge la banca si sa cer o deblocare a contului fara sa discut cu firma de recuperatori?
3. Din cate stiu, este abuziv sa se puna proprire pe un venit complet. Ar fi bine sa iau legatura cu un avocat?

Va multumesc anticipat!
Deja este un mare ajutor deoarece stiu ca macar nu ma deplasez degeaba pana la banca. Cu stima!