avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Proprie cont bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Proprie cont bancar

Buna ziua. Din cauza unor datorii la banca mi s-a pus proprire pe contul bancar. Mentionez ca pe acest card incasez pensia dar nu mai am acces deloc la acest cont. Stiu ca o firma de recuperatori poate opri 1/3 din incasari sau 1/2 daca exista mai multe credite pentru care esti executat silit.

1. Ce se intampla cu banii opriti in cont? Am sa mai recuperez ceva de acolo?
2. Pot merge la banca si sa cer o deblocare a contului fara sa discut cu firma de recuperatori?
3. Din cate stiu, este abuziv sa se puna proprire pe un venit complet. Ar fi bine sa iau legatura cu un avocat?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: SzJakab , utilizator 15:39, 11 Martie 2021
Deja este un mare ajutor deoarece stiu ca macar nu ma deplasez degeaba pana la banca. Cu stima!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, sora mea a facut un credit la cec bank in valoare ... Alex199018 Alex199018 Buna seara, sora mea a facut un credit la cec bank in valoare de 30000lei eu fiind girant, a platit o parte din rate iar la un moment dat nu a mai platit, in ... (vezi toată discuția)
Poprire, deblocare cont soaresiluna soaresiluna Buna ziua. Daca am doua popriri pe salariu si de la un alt executor mi s-a facut blocare de card unde imi intra ce ramane din salariu dupa popriri, se poate ... (vezi toată discuția)
Cum pot stopa un posibil abuz din partea unui bej? Seby2193bv Seby2193bv Buna ziua, mi s-a instituit o poprire din partea unui Executor, si cum era de asteptat, atat la angajator, cat si la Banca de unde imi ridic salariul de ... (vezi toată discuția)