Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... De unde pot știi cât trebuie sa plătească pensie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

De unde pot știi cât trebuie sa plătească pensie alimentara ...

De unde pot știi cât trebuie sa plătească pensie alimentara fostul soț? Cum pot sa l fac sa plătească pensie alimentara din urma dacă el nu vrea? Mulțumesc frumos!
Prin ce inscris a fost stabilita pensia de intretinere?
Stabilirea şi executarea obligaţiei de întreţinere
Art. 529 Cod Civil
Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Dacă aveți o hotărâre judecătorească care obligă la pensie, puteți merge cu ea la executor.
Dacă nu, trebuie să vă judecați.