avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am lucrat intr- un laborator de cofetarie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am lucrat intr- un laborator de cofetarie unde oamenii ...

Buna ziua! Am lucrat intr- un laborator de cofetarie unde oamenii sunt exploatati si fara a le respecta drepturile daca am comentat ceva am fost data afara fara nici un act sau preaviz as dori sa stiu ce masuri as putea lua mentionez ca se lucreaza cu produse expirate si de proasta calitate. Nu ni se respecta drepturile.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:48, 12 Martie 2021
Puteti sesiza Protectia consumatorului, ITM-ul, DJSP, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.


POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sesiza Protectia consumatorului, ITM-ul, DJSP, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.

Imi puteti spune mai exact cum as putea proceda, pentru ca pur si simplu ma dat afara fara sa imi dea un act sau preaviz pur si simplu ma chemat in birou si mi-a zis sa plec pentru ca nu am sters corespunzator o masa.


POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sesiza Protectia consumatorului, ITM-ul, DJSP, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.

Mentionez ca nu respecta angajați sau intocmai codul munci se lucreaza in stres continu .
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

2. Cum ati fost data afara?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exploatare angajat Simona_Ola Simona_Ola Buna ziua, As vrea si eu sa aflu cui ma pot adresa in caz de \\"exploatare\\" a angajatului. Ideea principala este ca firma pentru care lucreaza o cunostinta ... (vezi toată discuția)
Pensie RafaelaRodica RafaelaRodica Buna ziua, tatăl meu este pensionat pe caz de boală dar începand cu anul 2019 are dreptul la pensie normală. Problema este ca fabrica unde a lucrat încă ... (vezi toată discuția)
Curiozitate - sesizare muncă la negru Electricdan Electricdan Vreau și eu să fac o sesizare despre o persoană care lucrează la negru are doi muncitori cu el trei și el nu plătește nici o taxă după muncitori și ... (vezi toată discuția)