Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am lucrat intr- un laborator de cofetarie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am lucrat intr- un laborator de cofetarie unde oamenii ...

Buna ziua! Am lucrat intr- un laborator de cofetarie unde oamenii sunt exploatati si fara a le respecta drepturile daca am comentat ceva am fost data afara fara nici un act sau preaviz as dori sa stiu ce masuri as putea lua mentionez ca se lucreaza cu produse expirate si de proasta calitate. Nu ni se respecta drepturile.
Puteti sesiza Protectia consumatorului, ITM-ul, DJSP, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sesiza Protectia consumatorului, ITM-ul, DJSP, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.

Imi puteti spune mai exact cum as putea proceda, pentru ca pur si simplu ma dat afara fara sa imi dea un act sau preaviz pur si simplu ma chemat in birou si mi-a zis sa plec pentru ca nu am sters corespunzator o masa.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sesiza Protectia consumatorului, ITM-ul, DJSP, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.

Mentionez ca nu respecta angajați sau intocmai codul munci se lucreaza in stres continu .
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

2. Cum ati fost data afara?