Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Pot elibera o alee privata?!
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Pot elibera o alee privata?!

Buna ziua. Este vorba de o alee privata de 4 m lățime la care au acces 4 case. Eu sunt in a 3 casa si nu pot intra cu masina in curte pentru ca ultimul vecin are poartă mai in fata decat proiectul cu 1.5 m motiv pentru care cand vecinul își parchează mașina în fața porții lui totodată eu nu pot accesa curtea mea cu masina pentru ca este in totalitate parcat în fața porții mele.
Iar restul vecinilor doar pentru ca sunt primele case fac ce vor. Parchează cate 2 masini fie ale lor cat a neamurilor sau prietenilor motiv pentru care să ieși de pe aceasta alee este o adevărată aventură. Practic trebui să te înghesui intre gard si un fir de 4 mașini. Se lasă mai mereu cu zgarieturi si oglinzi julite. Am incercat in repetate randuri timp de 5 ani sa le explic ca nu se poate asa Dar fără succes. As dori sa stiu daca prin judecata se poate obține o alee liberă în care toți sa isi parcheze masinile in curte....Ca si mine daca vecinul mi.ar permite! Mentionez faptul că o mașină de pompieri sau o ambulanță niciodata nu ar putea întră in conditiile actuale pe aceasta aleea.
Va multumesc pentru raspuns!
,
Puteti notifica vecinii in scris, prin posta, cu confirmare de primire, sa elibereze aleea de acces. Mentionati ca in caz contrar veti sesiza primaria ca vecinul respectiv detine o poarta amplasata mai in fata cu 1,5 m decat proiectul si/ sau veti deschide actiune in instanta.
Puteti sesiza si ISU in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru imposibilitatea accesului in caz de necesitate.