Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! La parterul blocului in care locuiesc, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! La parterul blocului in care locuiesc, intr-un apartament ...

Buna ziua!
La parterul blocului in care locuiesc, intr-un apartament închiriat de la RIAL, își au sediul un număr de peste 20 de asociații de proprietari ( nu știm exact numărul total pentru ca nu sa-l divulge). Problema e ca la început a fost doar o asociație dar între timp au apărut tot mai multe iar disconfortul creat de numărul mare de persoane care întra și ies zilnic e tot mai mare. (certuri, trântit usi, mizerie, sunat din "greșeală la interfon pe la alte apartament", intrat din "greseala" in locuinta vecinilor etc. Am facut sesizări la primărie și la RIAL pentru ai obliga intr-un fel sa-si faca o întrare separata pentru a nu ne mai deranja. Am primit răspuns atat noi cat si ei ca ar fi necesar sa se realizeze acea intrare separata, dar aceștia nu vor sa dea curs acelei înștiințări, mai pe românește se fac ca plouă. Ce putem face în acest caz? Sa-i dam in judecata sau cum sa procedam sa-i obligam sa-si faca intrare separata.
Mulțumesc!
locatar86, utilizator
Spatiul locativ face parte din asociatia dvs.? Daca da, comitetul trebuie sa ia atitudine. Cred ca acolop este o firma care se ocupa de mai multe asociatii. Firma in cauza trebuie sa respecte regulamentul de condominiu(daca il aveti aprobat)..
Da, spațiul locativ face parte din asociația noastră. Nu stiu de existenta unui regulament de condominiu. Problema este ca șeful de scara care este și presedinte nu se implica deloc, iar majoritatea locatarilor sunt chiriași și nu pot face mai nimic.

Bibi62 a scris:

Spatiul locativ face parte din asociatia dvs.? Daca da, comitetul trebuie sa ia atitudine. Cred ca acolop este o firma care se ocupa de mai multe asociatii. Firma in cauza trebuie sa respecte regulamentul de condominiu(daca il aveti aprobat)..

Notificati oficial utilizatorii spatiului cu obligatia rspectarii hotararii autoritatii publice locale-sub sanctiunea obligarii la plata cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Mulțumesc, voi face acea notificare.
O alta întrebare, le pot face si o reclamație la DSP privind nerespectarea masurilor sanitare (covid) doarece casa scarii s-a transformat in sala de asteptare ?

ynocentta a scris:

Notificati oficial utilizatorii spatiului cu obligatia rspectarii hotararii autoritatii publice locale-sub sanctiunea obligarii la plata cheltuielilor aferente solutionarii in instanta