Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... anul iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

anul iesirii la pensie

m-am nascut pe 10 septembrie 1952, lucrez din 1970 august la raf brazi , din 1978prin transfer la petromidia ,numai grupa a2 a cand pot iesi la pensie , si mai ales la cerere
Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Septembrie 2009, respectiv la implinirea varstei de 57 ani.
badea52 a scris:
m-am nascut pe 10 septembrie 1952, lucrez din 1970 august la raf brazi , din 1978prin transfer la petromidia ,numai grupa a2 a cand pot iesi la pensie , si mai ales la cerere

Nu se poate ca, din 01.04.2001 pana in prezent, sa fii lucrat in grupa II de munca. Precizati in ce conditii ati lucrat ulterior datei de 01.04.2001.
Gabriela Pintea, Consilier juridic