avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... anul iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

anul iesirii la pensie

m-am nascut pe 10 septembrie 1952, lucrez din 1970 august la raf brazi , din 1978prin transfer la petromidia ,numai grupa a2 a cand pot iesi la pensie , si mai ales la cerere
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:07, 4 Ianuarie 2010
Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Septembrie 2009, respectiv la implinirea varstei de 57 ani.
badea52 a scris:
m-am nascut pe 10 septembrie 1952, lucrez din 1970 august la raf brazi , din 1978prin transfer la petromidia ,numai grupa a2 a cand pot iesi la pensie , si mai ales la cerere

Nu se poate ca, din 01.04.2001 pana in prezent, sa fii lucrat in grupa II de munca. Precizati in ce conditii ati lucrat ulterior datei de 01.04.2001.
Ultima modificare: Marți, 5 Ianuarie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa ies la pensie anticipata,credeti ca indeplinesc conditiile? giusca valentina giusca valentina M-am nascut pe data de 10 mai 1956. M-am angajat in luna septembrie 1976 si am lucrat efectiv pina in luna septembrie 2009 cind am intrat in somaj( somaj care ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ies la pensie? dinca_marian_eugen dinca_marian_eugen buna ziua. sunt nascut pe 8 ianuarie 1954 si lucrez din anul 1975 fiind incadrat la grupa a2 a de munca,asta pana la 1 aprilie 2001,de la aceasta data am ... (vezi toată discuția)
Pensionare MUNTEAN ALEXANDRU MUNTEAN ALEXANDRU [quot]buna ziua.Ma numesc Muntean Alexandru si lucrez ca vopsitor industrial de 39 de ani si jumatate (pana in 2001 am avut grupa II de munca)..lucrez si acum ... (vezi toată discuția)