Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua locuiesc la bloc la ultimul etaj si am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua locuiesc la bloc la ultimul etaj si am infiltratii ...

Buna ziua locuiesc la bloc la ultimul etaj si am infiltratii de pe terasa am gasit o firma care executa lucrari la terase blocuri si va rog daca ma paoate lamurii cineva .Nu avem asociatie de locatari si daca fac eu reparatia la terasa pe banii mei ....cum pot recupera banii de la ceilalti locatari .Va multumesc si va rog un raspuns...........
toți coproprietarii sunt obligați să participe la reparația terasei.
dacă nu puteți cădea de acord la începutul lucrării, puteți repara pe banii Dvs., iar ulterior să vă adresați instanței pentru ca ceilalți să vă restituie contravaloarea cotei lor.
desigur, lucrați cu o firmă și păstrați toate actele aferente lucrării.
Va multumesc pentru raspuns dar va mai rog o lamurire ,cum se pot actiona in judecata locatarii care nu vor sa participe cu cota parte pentru reparatie..........Trebuiesc actionati individual s-au in grup ca nu ma pricep la procese .Si un asemenea proces cat timp dureaza ,va rog un raspuns si va multumesc pentru intelegere........
Fara asociatie de proprietari...
Vedeti ca este mai greu? In fine, asta este deocamdata, dar de ce fara as. prop. ?
Asadar, vine perioada de vara si chiar este momentul sa va preocupati de rezolvarea terasei. Personal as incepe discutii, mai intai cu vecinii de la ultimul nivel, vedeti care este situatia si acolo. Faceti fotografii, incercati sa ajungeti la concluzia ca este necesara reparatia terasei. Puteti pune pe hartie un proces verbal al intregii situatii, apoi informati-va toti vecinii de pe scara, puneti-le la dispozitie ceea ce i-ar ajuta sa inteleaga. Testati-le opinia cu privire la efectuarea de reparatii pe partile comune. In general cam stim care le-ar fi raspunsul...
Luati si cititi cu atentie prev. Codului civil, referitor la partile comune.
Daca ajungeti la o intelegere amiabila, in sensul ca si vecinii dvs. sunt de acord cu efectuarea reparatiilor - ceea ce este cel mai bine, puteti incepe sa cautati firme specializate in efectuarea de lucrari de hidroizolatii.
Firmele, sunt rugate sa vina sa constate, sa masoare, sa va propuna o metoda de rezolvare, dupa care sa va intocmeasca un deviz/oferta (scris). Bine ar fi sa avei 2-3 oferte - pe care le discutati cu vecinii. Important este sa cadeti de acord ca lucrarea sa fie efectuata doar de catre o firma. Bine ar fi sa va interesati de bonitatea firmei, cum lucreaza si unde a mai efectuat lucrari de hidroizolatii, ce spun beneficiarii.
Daca erati as. prop., de toate acestea se ocupa adminul si com. executiv.
Intocmiti un contract de prestari de servicii si aici va atentionez sa fiti atenti la clauze, garantii.
Faza cu banii:
- odata stiut costul lucrarii, acesta va fi impartit la intreaga suprafata utila a scarii (trebuie sa aflati toate suprafetele utile ale apartamentelor), rezultand xxx lei pe metru patrat de sup. utila. Apoi cu acest rezultat il imultiti cu sup. utila a fiecarui apartament, rezultand suma ce va trebui a fi achitata de catre fiecare proprietar. Sigur ca o prima verificare - daca adunati toate sumele, trebuie sa ajungeti la suma din contract, ce-a pe care trebuie sa o achitati firmei. Pastarti absolut toate documentele.
Bine ar fi ca in acest demers sa fiti ajutat de cativa vecini, ca este mai bine...
Sfat: incercati sa reparati toata suprafata blocului, nu pe portiuni !
Daca va este greu sau poate vi se pare complicate calculele, putem sa mai discutam.
Mult succes!