Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In somaj dupa CCC

In cateva zile se termina concediul de crestere copil pana la 3 ani. As vrea sa ma ajutati spunandu-mi ce trebuie facut pentru a intra in somaj cu mentiunea ca patronul meu nu este de acord. Ce acte trebuie sa duc eu angajatorului la terminarea ccm-ului? Mentionez ca am 8 ani vechime in camplu muncii.
Doar cererea de reluarea a activitatii trebuie sa prezentati angajatorului la incetarea CIC.

Angajatorul nu este obligat sa va inceteze raportul de munca, astfel incat sa beneficiati de somaj .... Poate vrea sa va mentina ca si salariata in continuare.
Ma indoiesc sincer ca va dori sa ma pastreze pe post deoarece este foarte suparat pe mine avand dreptate intr-un fel dar eu vroiam sa stiu daca in cazul in care nu va dori ca eu sa revin la munca si nici sa ma lase sa intru in somaj ce pot eu face pt. a-l determina sa ma lase sa intru in somaj. Vreau sa stiu daca completarea acelei adeverinte pt. somaj cu perioada lucrata la dansul ramane doar la vrerea dansului sau il pot eu obliga in vreun fel (ma refer la vreo lege).
Va multumesc.
As mai vrea sa stiu cu ce articol trebuie sa inceteze raportul de munca pentru a beneficia de somaj.
Codul Muncii-Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.