Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot muta traseul unui drum de servitute?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot muta traseul unui drum de servitute?

Am un teren (fanat) ce este traversat pe diagonala fix pe mijloc de un drum de servitute pietruit , Intrebarea mea este daca pot sa il mut in asa fel cat sa pot folosi terenul mai bine, eventual cat mai aproape de una din limitele de proprietate.
gikbendix, utilizator
art. 767 Cod civil, :
Schimbarea locului de exercitare a servituții
(1) Proprietarul fondului aservit este obligat să se abțină de la orice act care limitează ori împiedică exercițiul servituții. Astfel, el nu va putea schimba starea locurilor ori strămuta exercitarea servituții în alt loc.
(2) Dacă are un interes serios și legitim, proprietarul fondului aservit va putea schimba locul prin care se exercită servitutea în măsura în care exercitarea servituții rămâne la fel de comodă pentru proprietarul fondului dominant.
pe romaneste, puteti doar cu acordul utilizatorului, dat in fata notarului si apoi intabulat. sau in instanta