Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara, Contractul de munca îmi expira în data ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara, Contractul de munca îmi expira în data de 30.06.2021 ...

Bună seara,

Contractul de munca îmi expira în data de 30.06.2021 iar data nașterii copilului meu va fii în luna noiembrie. Dacă voi fii în concediu de risc maternal, acesta va fii prelungit pana la concediu prenatal chiar dacă nu voi mai fii angajata sau la data încetării CIM se va întrerupe și concediul de risc? Menționez ca lucrez în cadrul aceleiași companii de 2 ani și jumătate.

Mulțumesc anticipat!
Nu mai este concludent, concediul de risc maternal daca va inceteaza c.i.m.

Va puteti inscrie la somaj. Din somaj puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Pe perioada concediului de maternitate si a CCC, plata indemnizatiei de somaj este suspendata si se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea fiecaruia dintre aceste concedii.
Dacă nu întru în șomaj și o sa am întrerupere de câteva luni, mai pot beneficia de indemnizație creștere copil?
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.