Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Sursa investitii crypto
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Sursa investitii crypto

Baiatul meu doreste sa investeasca criptomonede cateva mii de euro. Banii acestia ii are fizic, in casa, sunt bani "la ciorap", economisiti de el de-a lungul a catorva ani. Fiind bani cash, nu se mai poate demonstra sursa lor directa. Sursa suntem noi, parintii lui care i-au dat in mana bani pentru facultate, iar el a reusit sa economisesc lunar anumite sume.
Daca ar fi sa cumpare cryptomonede de acesti bani, ca mai tarziu, dupa un eventual castig, sa transforme crypto din nou in fiat, ar fi necesar sa justific la ANAF provenienta sumei investite initial? Nu am vrea sa avem probleme in acest sens. E inca student si nu are loc de munca si nici o sursa de venit oficiala, in afara de banii primiti cadou de la parinti, uneori pe card, altadata numerar.
xMihai222, utilizator
Asa cum ati spus aici, puteti spune in fata oricaror oficiali ca dumneavoastra sunteti sursa banilor.