Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Protectia consumatorului Am cumpărat un produs pentru ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Protectia consumatorului Am cumpărat un produs pentru bebeluși, ...

Protectia consumatorului
Am cumpărat un produs pentru bebeluși, ( o jucărie ) am ajuns acasă și am constatat că produsul nu funcționează, neconform, am mers cu el înapoi la magazin in mai puțin de 24 de ore pentru schimbarea produsului cu unul funcțional, am întâmpinat o problema, cei de la magazin sau opus schimbări produsului cu unul funcțional, au dorit să îl repare, in 15 zile, am vorbit cu cei de la OPC și au spus că produsul nu se schimbă că nu există așa lege, adică schimbarea produsului la cererea clientului.
Am văzut în drepturile consumatorului la articolul 10 . 10. - Modificări (1), Jurisprudență, Reviste (1)
În cazul lipsei conformității, consumatorul are dreptul să i se aducă produsele la conformitate, fără plată, prin reparare sau înlocuire, în funcție de opțiunea consumatorului, conform art. 11, sau să beneficieze de reducerea corespunzătoare a prețului ori de rezoluțiunea contractului privind acele produse, în condițiile art. 13 și 14.

(1) În cazul lipsei conformității, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului, ca măsură reparatorie, înlocuirea sau repararea produsului în funcție de opțiunea sa, în fiecare caz fără plată, cu excepția situației în care această solicitare este imposibilă sau disproporționată.
As dori să știu aceste articole sunt aplicabile în momentul de fata? Și de ce OPC-ul a spus că nu există lege pentru schimbarea la cerere a produsului neconform ?
ati introdus de la dvs "in functie de optiunea sa", dar asa ceva nu scrie in lege. in plus, la art 11 scrie ca repararea e prima optiune. atentie de unde va informati. jurisprudenta nu are putere de lege. [ link extern ]

înțeleg ce spuneți dar din acest articol menționat mai jos, când am dreptul de a cere înlocuirea lui?? Eu am dus produsul înapoi în mai puțin de 24 de ore, am cerut schimbarea produsului cu unul funcțional, au refuzat, iar la predarea produsului spre reparare au refuzat să verifice produsul dacă au toate piesele, nici măcar să îl sigileze...
Articolul 11
(1) În cazul lipsei conformității, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului în primul rând repararea produsului sau are dreptul de a solicita înlocuirea produsului, în fiecare caz fără plată, cu excepția situației în care măsura este imposibilă sau disproporționată

adriandimitriu a scris:

ati introdus de la dvs "in functie de optiunea sa", dar asa ceva nu scrie in lege. in plus, la art 11 scrie ca repararea e prima optiune. atentie de unde va informati. jurisprudenta nu are putere de lege. [ link extern ]

cititi tot actul normativ si veti vedea ca exista o durata rezonabila de rezolvare, care e si definita. cat despre comportamentul service-ului, daca nu va discrimineaza nici n-ar trebui sa va intereseze: ei trebuie sa repare si sa vi-l predea conform. urmariti-va interesul.
Mulțumesc

adriandimitriu a scris:

cititi tot actul normativ si veti vedea ca exista o durata rezonabila de rezolvare, care e si definita. cat despre comportamentul service-ului, daca nu va discrimineaza nici n-ar trebui sa va intereseze: ei trebuie sa repare si sa vi-l predea conform. urmariti-va interesul.