Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cedat fratelui partea mea de mostenire din partea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cedat fratelui partea mea de mostenire din partea tatalui ...

Am cedat fratelui partea mea de mostenire din partea tatalui ( 1/8 dintr-un imobil) si am citit pe forum ca nu mai pot revoca actiunea mea. In momentum de fata el define 2/8, iar mama restul de 6/8 pe care I le-a cedat fratelui cu clauza de intretinere.
Va rog sa- mi spuneti daca eu beneficiez la decesul mamei de calitatea de mostenitor si ce trebuie sa face!
Mentionez ca locuiesc in imobilul ce face obiectul viitoarei mosteni!
Multumesc!
Cu respect,
Manuela Rășină, administrator
Folositi numai termenul "cedat".
Juridic, nu numai ca nu exista, dar este și un termen foarte vag, care poate insemna nenumărate lucruri.
Ce inseamna ca i-ati "cedat" fratelui? Ati renunțat la succesiunea tatălui său ati ramas moștenitor, după care i-ati vândut/donat cota dvs fratelui?
Ce inseamna ca mama "i-a cedat" fratelui ?
I-a vândut cota? I-a donat-o? Au încheiat vreun contract de întreținere?
Spuneti exact cum se numeste in concret fiecare act, ca să vă dăm un răspuns corespunzător.
Teoretic aveti vocație succesorala la moștenirea mamei, dar practic ce sa mai mosteniti daca mama i-a transmis cota fratelui, din timpul vieții?
La decesul mamei, fratele va deveni proprietar deplin.
raluk0207, utilizator
6/8 pe care I le-a cedat fratelui cu clauza de intretinere.

pare ca nu mai aveti ce mosteni, totul e al fratelui acum.

lucian1962
Utilizator
22:16, 23 Martie 2021
Drept civil/Mostenire
Revin cu precizari la un mesaj anterior, am renuntat la partea mea printr-o declarative notariala, fratele define 2/8 din imobil( partea sa si a mea), iar mama a incheiat cu fratele meu o clauza de intretinere, nu cunosc daca tipul actului este tot declaratie notariala.
Mentionez ca actele notariale intocmite nu mi-au parvenit ( fiind plecat in UK) ,mama refuzand sa mi le transmits atunci sau acum.
Relatiile sunt incordate, nu colaboreaza!
Mai pot spera sa-mi indrept greseala?
Multumesc!!
nu cunosc daca tipul actului este tot declaratie notariala.

e probabil un contract de intretinere.
Nu avea mama ce acte sa va trimita, nu avea de ce
Si nu, nu va mai puteti razgandi.
De calitatea de mostenitor veti beneficia dupa MAMA. O veti mosteni impreuna cu fratele, daca are alte bunuri (depozite in banca, mobile, alte imobile decat acest apartament care nu va intra in succesiune, fiind deja al fratelui Dvs la momentul decesului mamei ). Calitatea de mostenitor dupa TATA ati pierdut-o cand ati dat renuntarea care nu se poate revoca.