Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte de consultat inaintea semnarii unui antecontract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte de consultat inaintea semnarii unui antecontract cumparare apartament

Buna ziua din nou,

Revin cu o alta intrebare, legata de cumpararea unui apartament, in complex de blocuri noi.
Am facut o lista de acte pe care mi se pare normal sa le cer dezvoltatorului inainte de a semna antecontractul (in acest moment am facut rezervarea si platit un avans).

Asadar:
1. Certificat infiintare/inregistrare firma dezvoltator
2. Contract vanzare-cumparare teren pe care va fi blocul
*. Daca o firma detine terenul si alta firma dezvolta/construieste, acte privind asocierea.
3. Certificat de urbanism
4. Autorizatie de constructie
**. Ce clasa energetica vor avea apartamentele. Informatia este necesara la banca. Certificatul in sine nu are cum sa fie emis decat cand e gata apartamentul, asta stiu.

Intrebarile acum:
1. Omit vreun act/document important?
2. Vi se pare exagerat sa cer sa vad acest acte?
3. Am pus si o intrebare mai specifica privind o ipoteca existenta pe teren aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ar fi in regula sa cer sa imi spuna/arate si clauzele dintre ei si institutia financiar respectiva?

Multumesc frumos.
A_ANA_A, utilizator
1. Nu.
2. Nu, in mare parte, notarul public care instrumenteaza antecontractul probabil le-ar fi cerut oricum.
3. In principiu, clauzele respective nu va afecteaza. Important este ca antecontractul sa prevada ca daca nu se perfecteaza vanzarea la un anumit termen ferm din vina promitent-vanzatorului (care din orice motiv nu prezinta absolut toate actele necesare intocmirii contractului de vanzare) vi se returneaza avansul (eventual dublul avansului sau, in orice caz, impreuna cu o penalitate) in termen de X zile lucratoare sub sanctiunea platii de daune stabilite cu anticipatie de 0.X%/zi intarziere, fara posibilitatea de N prelungiri tacite din diverse cauze (conditii meteo nefavorabile, autoritati necooperante, etc).
Va multumesc pentru raspunsuri.

De dragul incercarii de a fi exhaustivi, adaug si Extrasul de Carte Funciara de informare. Poate fi obtinut oricand de oricine acesta.

O zi buna.