avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte de consultat inaintea semnarii unui antecontract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte de consultat inaintea semnarii unui antecontract cumparare apartament

Buna ziua din nou,

Revin cu o alta intrebare, legata de cumpararea unui apartament, in complex de blocuri noi.
Am facut o lista de acte pe care mi se pare normal sa le cer dezvoltatorului inainte de a semna antecontractul (in acest moment am facut rezervarea si platit un avans).

Asadar:
1. Certificat infiintare/inregistrare firma dezvoltator
2. Contract vanzare-cumparare teren pe care va fi blocul
*. Daca o firma detine terenul si alta firma dezvolta/construieste, acte privind asocierea.
3. Certificat de urbanism
4. Autorizatie de constructie
**. Ce clasa energetica vor avea apartamentele. Informatia este necesara la banca. Certificatul in sine nu are cum sa fie emis decat cand e gata apartamentul, asta stiu.

Intrebarile acum:
1. Omit vreun act/document important?
2. Vi se pare exagerat sa cer sa vad acest acte?
3. Am pus si o intrebare mai specifica privind o ipoteca existenta pe teren aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ar fi in regula sa cer sa imi spuna/arate si clauzele dintre ei si institutia financiar respectiva?

Multumesc frumos.
Ultima modificare: Marți, 23 Martie 2021
A_ANA_A, utilizator
Cel mai recent răspuns: A_ANA_A , utilizator 11:34, 24 Martie 2021
1. Nu.
2. Nu, in mare parte, notarul public care instrumenteaza antecontractul probabil le-ar fi cerut oricum.
3. In principiu, clauzele respective nu va afecteaza. Important este ca antecontractul sa prevada ca daca nu se perfecteaza vanzarea la un anumit termen ferm din vina promitent-vanzatorului (care din orice motiv nu prezinta absolut toate actele necesare intocmirii contractului de vanzare) vi se returneaza avansul (eventual dublul avansului sau, in orice caz, impreuna cu o penalitate) in termen de X zile lucratoare sub sanctiunea platii de daune stabilite cu anticipatie de 0.X%/zi intarziere, fara posibilitatea de N prelungiri tacite din diverse cauze (conditii meteo nefavorabile, autoritati necooperante, etc).
Va multumesc pentru raspunsuri.

De dragul incercarii de a fi exhaustivi, adaug si Extrasul de Carte Funciara de informare. Poate fi obtinut oricand de oricine acesta.

O zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dacă nu exista cadastru și intabulare pot face un precontract ... Mariuspirvulescu Mariuspirvulescu Dacă nu exista cadastru și intabulare pot face un precontract de vînzare cumpăr (vezi toată discuția)
Diferenta intre dreptul de superficie si cel de proprietate danasimo danasimo Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare apartament si acum am constatat cu stupoare ca nu voi avea nici un drept de proprietate asupra terenului pe ... (vezi toată discuția)
Clauza neclara in antecontractul de vanzare-cumparare ... iMozzie iMozzie Salutare, urmeaza sa semnez un antecontract de vanzare-cumparare pentru achizitia unui apartament iar o clauza suna cam asa: \"In calitate de promitenti ... (vezi toată discuția)