Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, supun atentiei dumneavoastra urmatoarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie. ...

Buna seara, supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie. Apa rece care curge in loc de apa calda, contorizata si facturata ca fiind apa calda. Din luna ianuarie a acestui an am achiziționat un apartament la parterul unui bloc cu patru etaje. Imediat am constatat lipsa apei calde in marea majoritate a timpului sau mai exact apa rece care curgea în loc de apa calda. Am sesizat furnizorului situatia iar solutia propusa a fost achizitionarea unui sistem de recirculare a apei costurile fiind acoperite de mine. Intrebare: este legal ca apa rece care curge in loc de apa calda sa fie facturata ca fiind calda? Costurile sistemului de recirculare trebuiesc achitate de mine sau asociatia de proprietari avand in vedere ca situatia este prezenta la toti locatarii blocului si persista de foarte mult timp? Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.Cu stima Georgiana Neagu
Este problema care poate fi solutionata prin hotararea adunarii generale a membrilor participanti
Nu este temeinic si legal sa achitati c/v servicii pentru furnizare utilitati in afara parametrilor legal prevazuti