Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am urmatoarea problema : tatal decedat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am urmatoarea problema : tatal decedat in urma lui ...

Buna ziua,
am urmatoarea problema : tatal decedat in urma lui au ramas 2 apartamente si o masina care se impart la sotia supravietuitoare si cele 2 fiice s-a deschis succesiunea la notar si s-a specificat ca mama ar vrea sa renunte la unul din apartamente in favoarea fiicei mai mari urmand ca fiica mai mare sa renunte la partea ei din cel de-al doilea apartament si la masina in favoarea surorii si a mamei. notarul a spus ca aceasta procedura nu se poate face la succesiune si ca ar fi doua variante ca fiica cea mare sa fie unica proprietara pe unul dintre apartamente. Cele 2 variante ar fi partajul succesoral sau donatia . Acum intrebarea mea este dupa ce s-a acceptat mostenirea si au fost emise cele 3 certificate de mostenitor pentru fiecare in parte continand cotele parti de care beneficiaza fiecare se mai poate face partaj prin acordul partilor in care sa se stabileasca ca fiica cea mare este unic proprietar pe unul dintre apartamente si cea mica impreuna cu mama sa ramana proprietare pe celalat apartament si pe masina?
gabrielasilvia, utilizator
Da, da sunt acte juridice subsecvente de sine statatoare. S a incheiat succesiunea si acum procedati la un partaj voluntar sau donatii, discutati cu notarul calea de urmat.
Da.
Prin act de partaj voluntar, mostenitoarele isi pot împărți bunurile, astfel cum s-au inteles.