Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, doresc să cumpăr un autoturism de la o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, doresc să cumpăr un autoturism de la o persoană ...

Bună ziua, doresc să cumpăr un autoturism de la o persoană juridică. Care sunt pașii?Cum fac plata?Mentionez ca pe carte si talon nu figurează societatea de la care cumpar autoturismul, dar mi s-a promis fiscalul de la ei si fiscalul de la societatea care apare in talon..
firma trebuie sa faca dovada ca ei sunt proprietarii masinii sau sunt imputerniciti de proprietar sa faca vanzarea. nu platiti nici un ban pana nu vedeti fiscalul. promisiunile...
adriandimitriu, utilizator
Multumesc pentru raspuns, recunosc ca nu am văzut fiscalul dintre societatea de pe talon si firma actuală.Mi s-a emis o factură proforma pe care trebuie să o plătesc,după care ei merg la administrația financiară să scoată fiscalul, spunandu-mi că nu pot scoate fiscalul înainte de plată,în cazul în care eu nu plătesc, ei trebuind să o inmatriculeze pe firma lor din nou.

adriandimitriu a scris:

firma trebuie sa faca dovada ca ei sunt proprietarii masinii sau sunt imputerniciti de proprietar sa faca vanzarea. nu platiti nici un ban pana nu vedeti fiscalul. promisiunile...

constat ca increderea e la cote maxime. solicitati ca factura emisa sa fie una de avans (care se inregistreaza in contabilitate); proforma nu e o factura, e doar o instiintare de plata. in plus, sa va dea talonul masinii pe care sa completeze rubrica instrainat catre... cu numele dvs. in felul asta aveti 30 zile s-o inmatriculati