Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am si eu o intrebare. Parintii mei au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Parintii mei au cumparat prin ...

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Parintii mei au cumparat prin contract de vanzare cumparare o casa de la bunicii mei din partea tatalui. Acestia sunt ambii trecuti proprietari in act, iar bunicii si-au pastrat dreptul de uz si habitatie viagera. Acum au ajuns in prag de divort deoarece tatal meu are probleme mari cu alcoolul si devine foarte violent verbal si fizic. Prin urmare exista sanse ca mama sa pastreze casa si el sa fie despagubit cu cota parte? Deoarece nu se poate locuii in aceeasi casa in aceste conditii, fiind singurul imobil pe care il detin acestia, iar tatal refuza sa o despagubeasca pe mama.
AiramSt, utilizator
Nu, așa cum v-am spus! Așa se poate radia un uzufruct!
Moartea uzufructuarului, trecerea uzufructului pe un alt imobil sau renunțarea la uzufruct-asa se poate radia un uzufruct!