Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen predare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen predare permis

Buna ziua. Ma confrunt cu următoare situație. In luna august a anului trecut mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă de 90 de zile pentru depășirea limitei de viteză. Am făcut contestație în instanță, răspunsul fiindu-mi nefavorabil, cu drept apel de 30 de zile de la data comunicării (15.02.2021). Nu am făcut apel si as vrea sa știu, permisul trebuie predat la Serviciul Rutier în termen de 30 de zile sau 15 zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești.
P.S. Hotărârea judecătorească devine definitiva în termen de 30 de zile de la data soluțuonării (25.01.2021) sau de la data comunicării dreptului de apel (15.02.2021)?
AbgaeSamtak, utilizator
Dacă plângerea contravențională a fost respinsă permisul de conducere trebuie predat în termen de cel mult 30 de zile de la rămânerea definitivă a hotărârii instanței.
Hotarirea judecatoresca devine definitiva la expirarea termenului de apel, adica dupa 30 de zile de la data comunicarii hotaririi judecatoresti din prima instanta.
[ link extern ]
Din acel moment se aplica art. 118 alin 4 din OUG 195/2002 care spune ca mai aveti maxim 30 de zile pentru predarea permisului.
[ link extern ]