Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, suntem in proces de divort in Spania, in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, suntem in proces de divort in Spania, in decembrie ...

Buna ziua ,sintem in proces de divort in spania ,in decembrie anul trecut a iesit o sentinta dar nu definitiva iar ieu a trebuit sa fac recurs ne fiind de acord cu pensia alimentara ,in Romania ieu am fost luat in spatiu pe adresa fostei sotii ,acu 4 zile imi comunica ca mia venit o citatie in calitate de pirit si imi trimete poza cu citatia respectiva in care pune exequator ,si un format pdf cu sentinta tradusa si legalizata ,citatia pentru ieste pentru luna mai si am aflat ca am mai fost citat in martie ,problema ie ca ieu sint in spania si nu ma pot prezenta
Intrebare
Ce se intimpla daca nu ma prezint si nici numi iau avocat
Daca demostrez ca sentinta nui definitiva se poate cere despagubiri de judecata ,intra bani care ai platesc ieu avocatului ,o sa fie obligata sa plateasca ???
Multumesc
RIQUI, utilizator
Nu va sfătuiesc sa nu va angajați avocat.acesta va poate reprezenta.da, onorariul avocatului îl veți recupera de la soție după proces prima cheltuielile de judecata.
pare o executare silita din ce ziceti. Pensia de intretinere se poate executa de la fond.
trebuie sa gasiti alt motiv de contestatie.