Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru bebe2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru bebe2

Bună seara!
În prezent mă aflu în concediu pt creștere copil. Băiețelul împlinește 2ani în 16.08.2021, știu că ultima lună îi revine tatălui (16iulie-16august).
Acum sunt însărcinată din nou, bebe2 urmând să se nască undeva la sfarșitul lui noiembrie.
Întrebarea mea este: În cazul în care nu am cu cine să-l las pe bebe1, iar eu nu mă pot întoarce la serviciu, mai pot să primesc indemnizație pentru bebe2, în condițiile în care din 16iulie până în noiembrie, nu o să mai lucrez în astea 4luni?
Da, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC2.

Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.