avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Companie specializata pe comertul cu metale pretioase.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Companie specializata pe comertul cu metale pretioase.

Am o nelamurire care la prima vedere este simpla, dar este extrem de complicata.
Doresc sa deschid o societate de cumparare vanzare monede si lingouri de metale pretioase - mai exact aur si argint. Doar anumite monede si lingouri.
Societatea este infiintata si am expertiza.
Problema este urmatoarea - iar aia de la ANPC sunt inutili - sau blocat - chiar ei au recunoscut. Am sunat la 3 birouri.
Daca se vinde ceva on line clientul are drept la retur in 14 zile?
Daca da la ce pret?
Genul asta de bussiness nu ar intra mai degraba la categoria tranzactii financiare?
Evident clientul poate sa vanda inapoi ce a cumparat dar la pretul pietei.
Practic vreau sa realizez ceva in genul APMEX
[ link extern ] /
Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 13:23, 7 Aprilie 2021
cititi exceptiile din art. 15: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere firma metale pretioase Ialex91 Ialex91 Buna ziua, am citit legea privind metalele pretioase, respectiv aur si argint, Am in plan sa deschid o firma care sa comercializeze produse din argint/aur. Am ... (vezi toată discuția)
Plata in metale pretioase sau pietre pretioase. beczukdavid beczukdavid Intrebarea mea ar fi: Ipotetic vorbind, o persoana x face o lucrare pentru o persoana sau firma Y. Persoana X solicita plata in metale sau pietre pretioase, ... (vezi toată discuția)
Taxe vamale, tva, accize pentru colectie monede din argint Colectionarul Colectionarul Doresc sa cumpar on line de la o firma din SUA un set de monede din argint, in valoare de 700 $. Precizez ca aceste monede sunt noi, nu sunt antichitati, iar ... (vezi toată discuția)