Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vânzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vânzare-cumpărare

Bună ziua!
Părinții mei doresc să treacă casa pe mine și soțul meu. Cum ar fii mai bine să treacă ca să nu se mai schimbe și ca să stăm și noi în siguranță și ei până la moarte și nici după, ceilalți frați să nu atace? Mulțumesc!
Ana Murărescu, utilizator
Păi de aceea am menționat că dacă doriți încheierea unui contract de vânzare cumpărare cu clauza de uzufruct viager, la încheierea actului trebuie să fie prezenți și frații dvs
Vânzările intre părinți și copii, cu rezerva uzufructului, sunt considerate a fi donații deghizate.
Ca atare, prezenta fraților la încheierea actului este pentru că aceștia să recunoască și să declare faptul că actul este oneros (Ca ati dat bani parintilor).
Vă mulțumesc frumos pentru ajutor! O singură întrebare mai am. Dacă părinții presupunem că se răzgândesc, se poate să îmi deconteze banii investiți?

gi-jane2, moderator
Acum toți frații, au spus că nu vor nimic.

eu am senzatia ca nu prea intelegeti.
ce ar putea sa vrea fratii daca nu au nimic ?
Iar parintii, cand sa se razgandeasca ? Dupa ce semnati contractul, nu se mai pot razgandi. Nu investiti pana nu aveti acte.
parintii au si alta casa sau doar pe asta ?
Ce legătura au frații atâta timp cât nu e bunul lor?
Vânzarea se poate face și la minimul din grila notariala, iar banii sa fie dați efectiv prin act demonstrabil.

raluk0207 a scris:

Sa le platiti un pret real, sincer si serios, prin virament bancar si sa fie prezenti fratii dvs la incheierea actului de vanzare, declarand ca pretul a fost achitat si actul nu e o donatie deghizata.

Pai au.
"Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soțul supraviețuitor este prezumată a fi donație dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitației sau în schimbul întreținerii pe viață ori a unei rente viagere. Prezumția operează numai în favoarea descendenților, ascendenților privilegiați și a soțului supraviețuitor ai defunctului, dacă aceștia nu au consimțit la înstrăinare."- art.1091, alin 4 Cod civil

Se doreste vanzarea imobilului catre un copil, cu rezerva dreptului de uzufruct viager.
Iar prin "nu au consimtit la instrainare", nu ne referim la faptul ca fratii trebuie sa consimta la incheierea actului, ci sa fie prezenti si sa declare caracterul oneros al actului. Adica faptul ca parintii au primit efectiv bani.
raluk0207, utilizator