Forum Discuţii juridice Executare silită Obținerea sumei de bani stabilite prin Hotărâre ...
Discuție deschisă în Executare silită

Obținerea sumei de bani stabilite prin Hotărâre judecătorească

Bună seara!
Inspectoratul de Poliție Județeană este obligată prin Hotărâre judecătorească la plata către petent a unei sume de bani, reprezentând cheltuieli de judecată-taxă judiciară de timbru. Care este procedura de urmat pentru a și primi acești bani?

Buna ziua!

Dacă hotărârea este executorie, va adresați unui executor judecătoresc pentru a pune in executare hotărârea, iar el va face demersurile necesare pentru recuperarea sumelor de bani la care a fost obligat.
gi-jane2, moderator
Va adresati cu o cerere scrisa catre IPJ si solicitati plata, indicand un cont bancar.

Daca nu se realizeaza de buna voie obligatia atunci puteti apela la un executor judecatoresc care insa va percepe suplimentar onorariu si taxe (banii vor fi recuperati cu precadere tot de la debitoare).