Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetare detașare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetare detașare

Dacă unui salariat i se întrerupe detașarea înainte de perioada stabilită în actul adițional la CIM este nevoie de un alt act adițional de încetare detașare și care este baza legală din Legea 53/2003?
daniela1965@yahoo.com, utilizator
Detasarea se decide prin act unilateral al angajatorului.

Potrivit principiului simetriei actelor juridice, subiectul de drept care are capacitatea și calitatea de a încheia un act juridic este acela care are și dreptul de a hotărî sau cere, după caz, rezilierea lui.
Pentru încetarea detașării nu există temei legal.
În practică, în baza acordului dintre cei doi, angajator și salariat, se va emite o decizie de încetare a detașării salariatului în cauză. Decizia va fi adusă la cunoștința salariatului respectiv.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Care acord ? Detașarea este o decizie unilaterala .

Obs.
Nu mai citați raspunsurile