Forum Discuţii juridice Executare silită Contestație la plata executarii
Discuție deschisă în Executare silită

Contestație la plata executarii

Contestație la plata executarii.
Am o problema legata de o executare.
Executarea se face pentru suma de 303 RON la tribunal prin executor.
Suma restanta 303 RON.
Acum executorul trece la plata pentru serviciile lui, si-mi cere asa:
30 de lei onorar executare silita.
50 de lei cheltuieli postale.
50 de lei cheltuieli întocmire acte.
480 de lei taxa judiciara.
Menționez, ca în încheierea la tribunal, s-a menționat clar ca cererea a fost timbrata cu suma de 20 de lei.
Am sunat la executor, și am întrebat de ce 480 de lei inloc de 20 de lei, și am primit răspunsul ca sunt 24 de facturi neachitate, și ca le-a timbrat pe fiecare (lucru nementionat la tribunal). Totalul facturilor este de 303 RON, iar cheltuieli de executare de 610 RON.
Am primit plicul în posta, ieri 08.04.2021, dar pe plic exista stampila postei, ca a fost expediata către ei în data de 23.03.2021 și ajunsa la mine pe data de 24.04.2021.
Mai pot face ceva pentru a contesta suma de executare cu timbrarea fiecărei facturi?
demyco79, utilizator

demyco79 a scris:

Contestație la plata executarii.
Am o problema legata de o executare.
Executarea se face pentru suma de 303 RON la tribunal prin executor.
Suma restanta 303 RON.
Acum executorul trece la plata pentru serviciile lui, si-mi cere asa:
30 de lei onorar executare silita.
50 de lei cheltuieli postale.
50 de lei cheltuieli întocmire acte.
480 de lei taxa judiciara.
Menționez, ca în încheierea la tribunal, s-a menționat clar ca cererea a fost timbrata cu suma de 20 de lei.
Am sunat la executor, și am întrebat de ce 480 de lei inloc de 20 de lei, și am primit răspunsul ca sunt 24 de facturi neachitate, și ca le-a timbrat pe fiecare (lucru nementionat la tribunal). Totalul facturilor este de 303 RON, iar cheltuieli de executare de 610 RON.
Am primit plicul în posta, ieri 08.04.2021, dar pe plic exista stampila postei, ca a fost expediata către ei în data de 23.03.2021 și ajunsa la mine pe data de 24.03.2021.
Mai pot face ceva pentru a contesta suma de executare cu timbrarea fiecărei facturi?

O rectificare la data stampilei când a ajuns la mine, adică 24.03.2021 în loc de 24.04.2021
De cele mai multe ori, creanțele mici și foarte mici, sunt depășite valoric de cheltuielile de executare silită.

Puteți încerca să depuneți contestație la executare, dacă suspectați vreun abuz, sau o sumă umflată la cheltuielile de executare, dar dacă vă angajați avocat, o să vă coste dublu sau triplu onorariul avocatului, decât datorați acum creditorului.
Dapix, utilizator