avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat neacordare prioritate la iesire din ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat neacordare prioritate la iesire din giratoriu? ...

Permis suspendat neacordare prioritate la iesire din giratoriu?
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 19:08, 11 Noiembrie 2022
Mama mea a avut un accident cu pagube minime materiale, fara vatamare corporala.
Atasez o poza sa intelegeti mai bine, ( [ link extern ] )
Accidentul s-a produs intr-un giratoriu cu doua benzi, mama mea a venit de jos (pe poza) urmand sa iasa la prima iesire, cealalta masnia a venit din stanga cu viteza mare, cand mama mea s-a asigurat cealalta masina nu era nicaieri, intr-e timp a aparut si a lovit masina mamei mele cum se vede in poza, el venind cu viteza si drumul fiind umed nu a putut sa tina banda lui si sa patrunda sensul cum trebuia sa produs accidentul. Ei fiind foarte agresivi mama mea a chemat politia, dar ei nu au iesit, de completat amiabila nici nu au vrut sa auda ceilalti implicati, asa ca au mers la politie, dupa o saptamana s-a decis ca ambii soferi sunt vinovati si au suspendat permisul mamei mele pe 2 luni. Ce se poate face in acest caz?
Mama mea a avut un accident cu pagube minime materiale, fara vatamare corporala.
Atasez o poza sa intelegeti mai bine, ( [ link extern ] )
Accidentul s-a produs intr-un giratoriu cu doua benzi, mama mea a venit de jos (pe poza) urmand sa iasa la prima iesire, cealalta masnia a venit din stanga cu viteza mare, cand mama mea s-a asigurat cealalta masina nu era nicaieri, intr-e timp a aparut si a lovit masina mamei mele cum se vede in poza, el venind cu viteza si drumul fiind umed nu a putut sa tina banda lui si sa patrunda sensul cum trebuia sa produs accidentul. Ei fiind foarte agresivi mama mea a chemat politia, dar ei nu au iesit, de completat amiabila nici nu au vrut sa auda ceilalti implicati, asa ca au mers la politie, dupa o saptamana s-a decis ca ambii soferi sunt vinovati si au suspendat permisul mamei mele pe 2 luni. Ce se poate face in acest caz?
Nu se poate face decât un singur lucru, contestarea în instanță (plângere contravențională) împotriva acelui PV de contravenție ce a stabilit suspendarea permisului, în termen de maxim 15 zile de la data constatării și aplicării sancțiunii.
Din desenul pus de tine mamă-ta intra în sens, eu așa înțeleg! Nu știu ce polițist a dat culpă comună, legea spune că cei care intră în sens trebuie să dea prioritate celor care circulă în sens!
Ei erau deja în sens!

csokatu77 a scris:

Mama mea a avut un accident cu pagube minime materiale, fara vatamare corporala.
Atasez o poza sa intelegeti mai bine, ( [ link extern ] )
Accidentul s-a produs intr-un giratoriu cu doua benzi, mama mea a venit de jos (pe poza) urmand sa iasa la prima iesire, cealalta masnia a venit din stanga cu viteza mare, cand mama mea s-a asigurat cealalta masina nu era nicaieri, intr-e timp a aparut si a lovit masina mamei mele cum se vede in poza, el venind cu viteza si drumul fiind umed nu a putut sa tina banda lui si sa patrunda sensul cum trebuia sa produs accidentul. Ei fiind foarte agresivi mama mea a chemat politia, dar ei nu au iesit, de completat amiabila nici nu au vrut sa auda ceilalti implicati, asa ca au mers la politie, dupa o saptamana s-a decis ca ambii soferi sunt vinovati si au suspendat permisul mamei mele pe 2 luni. Ce se poate face in acest caz?

Puteți depune plângere contravențională solicitând anularea procesului verbal de contravenție. Șansele de câștig sunt minime.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident in intersectie cu sens giratoriu predator predator Buna ziua, am avut un accident cu masina in interiorul unui sens giratoriu, eu eram pe banda 2 sa fac bucla sensului la stanga cand cu viteza din stanga a ... (vezi toată discuția)
Accident rutier in sens giratoriu AnaAdrian AnaAdrian Buna ziua, as avea si eu o intrebare legata de un accident rutier si despre modul in care politistul constator a procedat. Ce s-a intamplat? Am fost ... (vezi toată discuția)
Accident iesire sens giratoriu reynolds87 reynolds87 Intrasem in sensul giratoriu atunci cand acesta era liber. Circulam cu viteza mica pe banda 1 in acest timp alt autovehicul a intrat in sens din spatele meu ... (vezi toată discuția)