avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Salutare ! Cum as putea sa scap mai “ușor “ de un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Salutare ! Cum as putea sa scap mai “ușor “ de un dosar ...

Salutare ! Cum as putea sa scap mai “ușor “ de un dosar penal întocmit pentru ART 334 Alin 4 din codul penal m-a refer ce pedeapsa as putea primi din ceea ce am citit pe diferite site-URI am văzut ca sunt tot felul de pedepse cea mai aspra fiind închisoarea iar cele puțin mai “ușoare “ fiind zile de munca in folosul comunități sau amenda penală cum ar trebui sa procedez? M ar ajuta mult niște răspunsuri concrete
Mulțumesc !!!
Bună ziua.

În situația în care aveți cazierul curat, nu ar trebui să primiți o pedeapsă cu închisoarea, putându-se solicita chiar și amânarea aplicării pedepsei (cea mai ușoară dintre pedepsele prevăzute de lege).
Dacă aveți cazier, situația se complică, în funcție de infracțiunea/infracțiunile înscrisă/e în cazier.

Cel mai bine ar fi să mergeți la un avocat, care să vă ofere o consultație, în raport de circumstanțele speței și cu actele emise de organul de cercetare/urmărire penală.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius.


„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

În situația în care aveți cazierul curat, nu ar trebui să primiți o pedeapsă cu închisoarea, putându-se solicita chiar și amânarea aplicării pedepsei (cea mai ușoară dintre pedepsele prevăzute de lege).
Dacă aveți cazier, situația se complică, în funcție de infracțiunea/infracțiunile înscrisă/e în cazier.

Cel mai bine ar fi să mergeți la un avocat, care să vă ofere o consultație, în raport de circumstanțele speței și cu actele emise de organul de cercetare/urmărire penală.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius.

Mai am un dosar penal pentru vătămare corporală din culpa dar acel dosar este clasat ar putea influența cumva decizia instanței ?
Bună seara.
Dacă dosarul a fost clasat, nu are cum să influențeze soarta dosarului din prezent.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intampla daca oferta trimisa catre procuror in cadrul urmaririi ... IoanaIoanaI IoanaIoanaI Ce se intampla daca oferta trimisa catre procuror in cadrul urmaririi penale a fost respinsa? Se mai poate trimita o oferta sau care sunt urmatorii pasi in ... (vezi toată discuția)
Buna. in cazul falsificarii unor acte (fals in semnatura + redactare ... Stefan0912 Stefan0912 Buna. In cazul falsificarii unor acte (fals in semnatura + redactare act care nu exista), in forma continuata (3-4 cazuri), care ar fi pedeapsa? Actele unei ... (vezi toată discuția)
Dosar penal Angi Bardi Angi Bardi Buna ziua pe soțul meu l -a prins poliția conducând sub influența băuturilor alcoolice și i s-au întocmit dosar penal din februarie dar până acuma nu ... (vezi toată discuția)