Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! In anul 2008 am primit de la bunica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! In anul 2008 am primit de la bunica maternă , prin ...

Buna ziua !
In anul 2008 am primit de la bunica maternă , prin contract de donație , un teren pe care urmează sa construim .
Iar acum am aflat ca un unchi , fratele mamei mele , vrea sa atace Donația .
Se mai poate după atâția ani ? Și in ce condiții ?
Bunica mai traieste? Daca nu, cand a murit?

raluk0207 a scris:

Bunica mai traieste? Daca nu, cand a murit?

Da , e in viața . De 1 an jumătate e imobilizata , iar acest unchi locuiește cu ea in aceeași casa . Pana acum n-a zis nimic ca nu ar fi de acord cu Donația . Eu am aflat ce are de gând de la o persoana pe care a vrut sa o pună martor , dar care a refuzat . Oficial , nu am aflat nimic încă
Cat timp e in viața bunica, nu poate face nimic.
După decesul bunicii, în termen de 3 ani și în măsura în care donația a fost excesivă (adica bunica v-a donat absolut tot ce avea), unchiul poate solicita reductiunea donatiei.
Asta înseamnă fie ca va primi o parte din imobil (Dacă acesta se poate partaja fizic), fie o sulta de la dvs.