avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! In anul 2008 am primit de la bunica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! In anul 2008 am primit de la bunica maternă , prin ...

Buna ziua !
In anul 2008 am primit de la bunica maternă , prin contract de donație , un teren pe care urmează sa construim .
Iar acum am aflat ca un unchi , fratele mamei mele , vrea sa atace Donația .
Se mai poate după atâția ani ? Și in ce condiții ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:12, 14 Aprilie 2021
Bunica mai traieste? Daca nu, cand a murit?


raluk0207 a scris:

Bunica mai traieste? Daca nu, cand a murit?

Da , e in viața . De 1 an jumătate e imobilizata , iar acest unchi locuiește cu ea in aceeași casa . Pana acum n-a zis nimic ca nu ar fi de acord cu Donația . Eu am aflat ce are de gând de la o persoana pe care a vrut sa o pună martor , dar care a refuzat . Oficial , nu am aflat nimic încă
Cat timp e in viața bunica, nu poate face nimic.
După decesul bunicii, în termen de 3 ani și în măsura în care donația a fost excesivă (adica bunica v-a donat absolut tot ce avea), unchiul poate solicita reductiunea donatiei.
Asta înseamnă fie ca va primi o parte din imobil (Dacă acesta se poate partaja fizic), fie o sulta de la dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire donata Dafina Dafina Buna Ziua, Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema: Tatal meu a murit in 2001. S-a facut succesiunea la vremea respectiva iar eu si fratele meu ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la mostenirea cuvenita blajanul blajanul Buna seara, in urma cu 16 ani, dupa decesul tatalui, am facut succesiunea. Fiind mama in viata si suntem doi frati, toate drepturile cuvenite au fost impartite ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am o nelamurire in ceea ce priveste un testament ... andre18 andre18 Am o nelamurire in legatura cu un testament creat de bunicul meu pentru mine si sora mea. Declar ca dansul a avut 2 copii, pe mama care a decedat si un fiu ... (vezi toată discuția)