Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Legalitatatea colectarii sevei de mesteceni pe ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Legalitatatea colectarii sevei de mesteceni pe domeniul public.

Buna ziua. Care este cadrul juridic legal pentru o persoana fizica de a culege / colecta zilnic seva de mesteacan si orice alte fructe din copaci situati in parcuri , paduri, pe strazi sau in curtea unor institutii?
Colectarea sevei de mesteacan/arțar se face prin gaurirea trunchiului cam la 5o cm de sol cu burghiu de 8 mm pe adâncimea de 2-3 cm si dupa introducerea unui furtun de plastic etanș în gaură iar celălalt capat in sticla de 5l , colectandu-se primavara vreo 10-14 zile, apoi se etanseaza gaura cu ceara de albine.
Ce aprobari si autorizatii sunt necesare si unde trebuie sa ma adresez?
Care este Legea care reglementeaza aceasta fapta si care sunt eventualele sanctiuni in cazul lipsei aprobarilor si autorizatiilor necesare? Exista facilitati si scutiri pentru persoanele cu handicap grav cu sau fara insotitor?
george-neagu, moderator
Parcurile si strazile sunt proprietatea municipalitatii si fac parte din domeniul public, fiind interzisa folosirea in interes privat a bunurilor ce se afla in perimetrul acestora. Despre padure si curtea institutiilor, este nevoie de acordul proprietarului.