Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Secretarul primariei refuza inregistrarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Secretarul primariei refuza inregistrarea contractului de arendare pe motiv de neplata a impozitului de catre arendator si pe motiv de inexistenta a calitatii de mostenitor a arendatorului. In codul civil nu am gasit nimic care sa indreptateasc

Refuz inregistrare contract de arendare de catre secretarul primariei
Refuzul inregistrarii contractului de arenda pe motiv de neplata a impozitului este neintemeiat, in schimb, pentru a putea incheia un contract de arenda, proprietarul trebuie sa aiba dezbatuta succesiunea daca terenul a apartinut unui defunct.
Va multumesc!