Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie expirata, produs primit defect din service
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie expirata, produs primit defect din service

Buna seara,
La un produs care expira garantia pe 12.04.2021, l-am trimis in service prin intermediul garantiei in data de 07.04.2021. L-am primit in data de 17.04.2021 tot defect, cu toate ca acesta a fost marcat ca "reparat".
Am luat legatura din nou pentru garantie, l-am trimis inapoi in service si acum mi se spune ca acesta nu mai beneficiaza de garantie si ca v-a trebui sa suport costurile de reparatie.

Mi se pare normal atata timp cat eu l-am trimis in termenul de valabilitate a garantiei primindu-l tot defect si intre timp garantia a expirat sa beneficiez totusi de garantie.

Momentan inca astept raspuns de la comerciant. Dar as fi vrut sa stiu la ce sa ma astept.
se prelungeste garantia cu perioada in care a stat la reparat .