Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier cu 3 morti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier cu 3 morti

Buna ziua
In data de 31.12.2009 a avut loc un accident rutier in care au fost implicate 4 masini.
Accidentul s-a soldatul cu moartea unei intregi familii:tatal, mama si copilul(avea 25 de ani). Doua masini ce mergeau in sensuri opuse sau acrosat la mijlocul soselei, rezultand avarii ce au dus la pierderea controlului celor doua masini. Una din ele a intrat pe contrasens izbind frontal masina victimelor. Din primele cercetari s-a constatat ca vinovat de accident e soferul masinii care a intrat frontal in masina victimelor.
Din cate am citit eu pe forum in astfel de cazuri oamenii scapa cam usor, 2-3 sute de mii euro si o pedeapsa cu suspendare. Nu vrem sa se intample acest lucru, a ingropat prin neglijenta ei o familie intreaga.
Mentionez ca rudele ramase ce ar putea sa ceara daune sunt: tatal si 2 surori din partea femeii, o sora si 2 nepoti de la un frate(mort) din partea barbatului. Copilul nu apucase sa-si intemeieze o familie.
Doresc un sfat in urma caruia sa putem actiona pentru pedepsirea cat mai aspra a vinovatului.
Este adevărat că, este o tragedie...dar este bine să se solicite o expertiză pentru a se stabili vinovăţia, gradul de vinovăţie....iar banii nu pot înlocui durerea familiei...doriţi banii sau pedeapsa să fie aspră..?!Îmi pare rău
Banii in mare parte vin de la asigurari banuiesc(in functie si de tipul de asigurari de care dispune...masina pe care o conducea nu era chiar ieftina). Nu ne incanta cu nimic daca vom primi niste bani acoperiti de o asigurare...si ea cu suspendare.