avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Tatăl meu a divorțat de mama acum aprox ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Tatăl meu a divorțat de mama acum aprox 20.ani . ...

Buna ziua. Tatăl meu a divorțat de mama acum aprox 20.ani . De atunci nu am mai ținut legatura , nu s a mai interesat de mine sau de sora mea. El s a mutat în alt oraș, stiu ca nu s a mai recăsătorit,noi doua fiind singurii lui copii. Din pacate am aflat ca acesta a decedat. As vrea sa stiu care este temeiul legal pt a moșteni ceea ce ni se cuvine ? Mentionez ca nu stiu exact ce bunuri deține. Cum pot afla? Se poate face dezbatere de mostenire in lipsa mea si a surorii,de către frați de exemplu?
Cel mai recent răspuns: Allllexandra , utilizator 08:36, 22 Aprilie 2021
Când a decedat?
Întâi trebuie să acceptați moștenirea (în termen).
Dacă nu acceptați, puteți deveni străine de moștenire prin neacceptare și înlăturate astfel de la moștenire.
Despre moștenire este scris în Codul civil (îl găsiți cu o simplă căutare pe google).
Buna ziua ..A decedat ieri.

Nu inteleg cum sa accept moștenirea daca nimeni nu ma contacteze?
Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator
Nu mai citati inutil mesaje anterioare, apasati pe raspunde, e in partea de jos a ecranului, in stanga.

Termneul de acceptare a succesiunii e de 1 am de la deces.
Dai declaratie la notar la orice notar, de acceptare a succesiunii si apoi dezbateti cand doriti.
Un notar de pe raza ultimului domiciliu al decedatului e competent teritorial, apelati la acesta si eventual luati un certificat de calitate de mostenitor si cu el in mana va interesati ce bunuri a avut, la banci ce bani are in conturi etc.

Va multumesc . Acum am inteles. O zi frumoasa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere succesiune dupa 10 ani de la decesul mamei Elena 47 Elena 47 buna ziua , fiti asa amabili si ajutati-ma cu un raspuns . mama decedata in 2006 , tatal decedat in 2015. Am un titlu de proprietate asupra bunurilor detinute ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, puteți sa ma sfătuii și pe mineu,avem o moștenire ... Dany320 Dany320 Buna ziua, Puteți sa ma sfătuii și pe mineu,avem o moștenire in care sunt implicate 3 persoane 2 surorii și un var.Recent ultima persona a decedat(varul) ... (vezi toată discuția)
Succesiune - intrebari / nelamuriri Ellis 46 Ellis 46 In contractul de proprietate imobil sunt trecute doua persoane (sot si sotie). Dupa decesul sotului trebuie neaparat facuta succesiunea? Contractele pentru ... (vezi toată discuția)