Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Tatăl meu a divorțat de mama acum aprox ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Tatăl meu a divorțat de mama acum aprox 20.ani . ...

Buna ziua. Tatăl meu a divorțat de mama acum aprox 20.ani . De atunci nu am mai ținut legatura , nu s a mai interesat de mine sau de sora mea. El s a mutat în alt oraș, stiu ca nu s a mai recăsătorit,noi doua fiind singurii lui copii. Din pacate am aflat ca acesta a decedat. As vrea sa stiu care este temeiul legal pt a moșteni ceea ce ni se cuvine ? Mentionez ca nu stiu exact ce bunuri deține. Cum pot afla? Se poate face dezbatere de mostenire in lipsa mea si a surorii,de către frați de exemplu?
Când a decedat?
Întâi trebuie să acceptați moștenirea (în termen).
Dacă nu acceptați, puteți deveni străine de moștenire prin neacceptare și înlăturate astfel de la moștenire.
Despre moștenire este scris în Codul civil (îl găsiți cu o simplă căutare pe google).
Buna ziua ..A decedat ieri.

Nu inteleg cum sa accept moștenirea daca nimeni nu ma contacteze?
gi-jane2, moderator
Nu mai citati inutil mesaje anterioare, apasati pe raspunde, e in partea de jos a ecranului, in stanga.

Termneul de acceptare a succesiunii e de 1 am de la deces.
Dai declaratie la notar la orice notar, de acceptare a succesiunii si apoi dezbateti cand doriti.
Un notar de pe raza ultimului domiciliu al decedatului e competent teritorial, apelati la acesta si eventual luati un certificat de calitate de mostenitor si cu el in mana va interesati ce bunuri a avut, la banci ce bani are in conturi etc.

Va multumesc . Acum am inteles. O zi frumoasa