Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns pentru ...

Bună seara!
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns pentru problema unui prieten.
Nu are carte de munca, lucreaza liber profesionist ca si zugrav(renoveaza apartamente) si zilele trecute a fost avertizat de catre o avocata sa ii inapoieze suma de bani cu care a fost platit altfel il da in judecata la Directia Generala Antifrauda si altor instituții abilitate. Mentionez ca el a prestat servicii fara un contract semnat cu ea.
Astept răspuns.

Mulțumesc!
Art.14 C.mun.
(1) În sensul prezentului cod, prin angajator se înţelege persoana fizică sau juridică ce poate, potrivit legii, să angajeze forţă de muncă pe bază de contract individual de muncă.
(3) Persoana fizică dobândeşte capacitatea de a încheia contracte individuale de muncă în calitate de angajator, din momentul dobândirii capacităţii depline de exerciţiu.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ok.Mea culpa.