avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Daca nu te prezinti la procesul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Daca nu te prezinti la procesul de succesiune deschis ...

Buna seara!
Daca nu te prezinti la procesul de succesiune deschis de ceilalti mostenitori, se mai poate considera ca ai renuntat la mostenire, daca ai facut declaratie notariala de acceptare expresa a mostenirii in termenul legal de 1 an?
Cum se va desfasura procesul in caz de neprezentare?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 08:37, 27 Aprilie 2021
Cum se va desfasura? Cum vor ei, ceilalți mostenitori.
Cer cum vor sa se imparta si asa va fi.
Va veti lua partea sub o forma sau alta, dar poate veti avea de platit si cheltuieli de judecata.
Ultima modificare: Marți, 27 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator
Dacă nu înțelegeți să vă aparati,să angajați av să formulati intampinare atunci practic nuno să aveți nici un cuvant de spus in cadrul procesului.Pozitia dvs nu încurcă celelalte parti ci va încurcă pe dvs...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune dupa ambii parinti michelle2011 michelle2011 Buna ziua! Parintii mei au decedat, lasand in urma un apartament in care locuiesc eu acum. Fiecare a avut cate o casatorie anterioara, cu cate 2 copii din ... (vezi toată discuția)
Am facut o declaratie la notar ca accept mostenirea acum o luna. ... andrei1798 andrei1798 Am facut o declaratie la notar ca accept mostenirea acum o luna. Pot sa o anulez si sa fac alta declaratie cum ca renunt la mostenire ? Inca nu s-a dezbatut ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in urma cu 7 ani am inițiat la notar procedura de ... Steli1 Steli1 Buna ziua. In urma cu 7 ani am inițiat la notar procedura de succesiune după moartea tatălui nostru. Suntem 6 moștenitori, toți fii ,pe un loc de ... (vezi toată discuția)