Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara,in ce conditii si care sunt procedurile de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara,in ce conditii si care sunt procedurile de a da in ...

Buna seara,in ce conditii si care sunt procedurile de a da in judecata o persoana si sa suporte si cheltuielile de judecata?

adrianady a scris:

Buna seara,in ce conditii si care sunt procedurile de a da in judecata o persoana si sa suporte si cheltuielile de judecata? Vreau si eu un raspuns va rog

Mergeți.la un avocat pt a va explica dacă aveti sau nu sanse pt a va formula macar cererea de chemare în judecată etc.Procedurile sunt cele pe care le am invatat în ani de facultate si in ani de practică e greu să vă explice cineva pe un forum ce aveti de facut.Daca castigati procesul partea adversa va fi obligată la plata cheltuielilor constând în onorariu avocaț,taxa timbru,costuri expertiza ,în măsura în care cereți si le dovediți..
Da, dacă câștigați procesul va recuperați și banii dati la avocat.
Legea va recunoaște acest drept.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat