Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inselaciune

Buna ziua
In 2013 am luat un apartament in chirie. Propietarul a cerut suma de 1000 ron luna cu precizarea ca daca vreau sa-l inregistreze trebuie sa platesc in plus 250 ron impozitul. Am acceptat,1250 ron luna, am facut un contract de mana urmand sa imi aduca in perioada urmatoare contractul inregistrat la finante.Timp de vreo doi ani si ceva nu l-a inregistrat *(perioada in care eu am tot platit 1250 ron) ,apoi in 2016 a inregistrat un contract pentru 1 an si apoi pana prin 2019 iar nu a mai inregistrat.
I-am solicitat sa imi restituie suma de 250 ron aferenta lunilor in care contractul nu a fost inregistrat dar , a refuzat.
INTREBARI >
1. Ce fel de plangere pot face impotriva dansului, pentru ce fapta si unde trebuie sa o depun ?
2. Daca o sa-i trimit o notificare in care specific ca daca nu imi restituie banii ma voi duce sa fac aceasta plangere, ma poate reclama pentru santaj sau altceva ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
petrubogdsn, utilizator
dar cu ce va incalzea sa il inregistreze? si daca il inrefistra , era treaba lui impozitul!
Daca aveti contractul de mana cu 1000 si probe ca ii dadeati pt chirie 1200, puteti sa ii cereti inapoi, altfel, nu.
Faceti plangere pt evaziune fiscala.
gi-jane2, moderator