avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Avem un proces de moștenire câștigat în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Avem un proces de moștenire câștigat în fond Intr ...

Buna ziua. Avem un proces de moștenire câștigat în fond Intr un mod clar ( zic eu ) ,cel cu care ne am judecat fiind dat străin de succesiune prin neacceptare in termen. Nu a putut aduce dovezi de acceptare a succesiunii nici expres nici tacit ,instanta i a respins cererea reconvențională că nefondata. Acum a făcut apel . După părerea dvs ce șanse are să câștige în apel ? Și încă o întrebare ...Poate sa îi accepte apel fara să plătească 50 la suta din taxa de timbru care este semnificativă ..aprox 5000 de euro. Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: danmarian1977 , utilizator 08:34, 5 Mai 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pt apel, trebuie sa plateasca taxa de timbru si din ce ziceti, chiar de ar plati, nu are sanse.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fara achitarea taxei de timbru din apel nu are dreptul.de a se judeca in apel.
Poate face insa cereri de scutire,esalonare, etc.

Restul sunt detalii care țin de fondul cauzei și le va aprecia instanta de apel.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am câștigat un proces de moștenire în fond , cel ... danmarian1977 danmarian1977 Buna ziua. Am câștigat un proces de moștenire în fond , cel cu care ne am judecat a fost dat de instanta străin de succesiune prin neacceptare in termen. ... (vezi toată discuția)
Cerere de ajutor public judiciar aloistiloi16 aloistiloi16 Am de platit o taxa de timbru pe valoare in reconventional . Am avut termen si am depasit , dupa care am depus cerere de scutire si mi-a respins-o . Acum la ... (vezi toată discuția)
Ce este darea in debit cezarad cezarad Buna. Ma confrunt cu o problema. Am introdus la Tribunal o Actiune in constatare, pe care am timbrat-o cu 39 lei (conform vechii legi a Taxelor de timbru). ... (vezi toată discuția)