Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Avem un proces de moștenire câștigat în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Avem un proces de moștenire câștigat în fond Intr ...

Buna ziua. Avem un proces de moștenire câștigat în fond Intr un mod clar ( zic eu ) ,cel cu care ne am judecat fiind dat străin de succesiune prin neacceptare in termen. Nu a putut aduce dovezi de acceptare a succesiunii nici expres nici tacit ,instanta i a respins cererea reconvențională că nefondata. Acum a făcut apel . După părerea dvs ce șanse are să câștige în apel ? Și încă o întrebare ...Poate sa îi accepte apel fara să plătească 50 la suta din taxa de timbru care este semnificativă ..aprox 5000 de euro. Mulțumesc.
pt apel, trebuie sa plateasca taxa de timbru si din ce ziceti, chiar de ar plati, nu are sanse.
Fara achitarea taxei de timbru din apel nu are dreptul.de a se judeca in apel.
Poate face insa cereri de scutire,esalonare, etc.

Restul sunt detalii care țin de fondul cauzei și le va aprecia instanta de apel.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc pentru raspunsuri