Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am un contract de vanzare cumpararea prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am un contract de vanzare cumpararea prin care s-a ...

Buna ziua,
Am un contract de vanzare cumpararea prin care s-a cumparat un teren cu casa, dar exista o clauza ca proprietarul sa faca toate demersurile punerii in proprietate in baza legii 42/1990 si a legii 18/1991 pentru ca aceast teren cu casa a fost in proprietatea statului in baza legii 58/1974. Eu de aici deduc ca vanzatorul nu a facut demersurile sa obtina proprietatea si a vandut mai departe cu aeasta conditie.
Ma poate indruma cineva cam ce este de facut? Eu o sa fiu viitor cumparator. Multumesc
Buna ziua,
Daca in prezent vanzatorul nu este proprietarul imobilului, va sfatuiesc sa cumparati doar dupa ce vanzatorul dobandeste dreptul de proprietate asupra acestuia.
Trebuie studiate actele pentru a putea da alte indrumari.
Cu stima,
Bogdan Costache, Avocat