Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, am o nelamurire referitoare la dreptul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, am o nelamurire referitoare la dreptul vecinului care ...

Buna ziua, am o nelamurire referitoare la dreptul vecinului care locuieste sub mine de a-si monta aerul conditionat pe peretele meu exterior. Cand zic 'peretele meu' ma refer la placa de beton in care sunt inserate geamurile, nu la zone care sunt considerate comune, de despartire sau de imbinare a blocului.

Asadar, zona de perete exterior care se afla sub geamul meu imi apartine ca proprietar sau oricine isi poate pune ce doreste pe ea? Nu ar trebui sa imi ceara acordul ca sa monteze acolo?

Multumesc mult pentru raspuns.
Toata fatada blocului este parte comuna. Vecinul nu avea motiv pt a va cere vreun acord.
Inseamna ca si eu pot sa imi montez aerul conditionat la orice etaj vreau, pe oricare perete, sub geamul cui aleg eu, fara sa intreb pe nimeni nimic? Mi se pare aberant!

alex_element a scris:

Toata fatada blocului este parte comuna. Vecinul nu avea motiv pt a va cere vreun acord.

Formulati actiune in instanta si solicitati saisi mute aparatul de acolo, urgent. Altfel, asa ramane pe vecie!
Multumesc mult de tot! Deci sa inteleg ca am castig de cauza.

trandafir2 a scris:

Formulati actiune in instanta si solicitati saisi mute aparatul de acolo, urgent. Altfel, asa ramane pe vecie!

Aveti sanse mari sa aveti castig de cauza, insa asta depinde de mai multe chestiuni.
Garantia unui succes 100% nu o sa vi-l ofere nimeni, niciodata.