avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, am o nelamurire referitoare la dreptul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, am o nelamurire referitoare la dreptul vecinului care ...

Buna ziua, am o nelamurire referitoare la dreptul vecinului care locuieste sub mine de a-si monta aerul conditionat pe peretele meu exterior. Cand zic 'peretele meu' ma refer la placa de beton in care sunt inserate geamurile, nu la zone care sunt considerate comune, de despartire sau de imbinare a blocului.

Asadar, zona de perete exterior care se afla sub geamul meu imi apartine ca proprietar sau oricine isi poate pune ce doreste pe ea? Nu ar trebui sa imi ceara acordul ca sa monteze acolo?

Multumesc mult pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:30, 10 Mai 2021
Toata fatada blocului este parte comuna. Vecinul nu avea motiv pt a va cere vreun acord.
Inseamna ca si eu pot sa imi montez aerul conditionat la orice etaj vreau, pe oricare perete, sub geamul cui aleg eu, fara sa intreb pe nimeni nimic? Mi se pare aberant!

alex_element a scris:

Toata fatada blocului este parte comuna. Vecinul nu avea motiv pt a va cere vreun acord.

Formulati actiune in instanta si solicitati saisi mute aparatul de acolo, urgent. Altfel, asa ramane pe vecie!
Multumesc mult de tot! Deci sa inteleg ca am castig de cauza.

trandafir2 a scris:

Formulati actiune in instanta si solicitati saisi mute aparatul de acolo, urgent. Altfel, asa ramane pe vecie!

Aveti sanse mari sa aveti castig de cauza, insa asta depinde de mai multe chestiuni.
Garantia unui succes 100% nu o sa vi-l ofere nimeni, niciodata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. vecinul de langa apartamentul meu și-a montat aparatul ... Mihaela Mihaita Mihaela Mihaita Bună ziua. Vecinul de langa apartamentul meu și-a montat aparatul de aer conditionat pe peretele exterior al meu fără să-mi ceara acordul. Ce soluții ... (vezi toată discuția)
Montare antena satelit perete exterior danieljianu danieljianu Buna ziua. As dori sa stiu daca am dreptul sa montez o antena de satelit pe peretele exterior al unei camere. Administratorul mi-a spus ca peretele ... (vezi toată discuția)
Salut. am nevoie de putin ajutor, un sfat. vecinii mei de la ... Ioan_Chris Ioan_Chris Salut. Am nevoie de putin ajutor, un sfat. Vecinii mei de la bloc, de la etajele superioare, au probleme cu scurgerea apei de la AC. Evacuarea apei nu se face ... (vezi toată discuția)