Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Tatal meu a cumparat in anul 1993 un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Tatal meu a cumparat in anul 1993 un teren extravilan. ...

Buna ziua! Tatal meu a cumparat in anul 1993 un teren extravilan. S-a facut intre parti ( nu la notar) un act de vanzare -cumparare , scris de mana, in care se specifica cu date personale ( serii de buletin, adresa, suma data) cine si cui s-a vandut, s-a semnat de doi martori.Tatal meu a pastrat " actul respectiv" l-a inregistrat la primarie, a platit impozit pana acum, l-a trecut la APIA deci s-a folosit de el fara probleme fiind al lui. Problema e ca s-a hotarat acum sa il intabuleze dar nu a reusit pentru ca , soc, l-a intabulat in 1998 fostul proprietar si s-a emis un titlu de proprietate in favoarea proprietarului ( care a decedat in 2000). Am reusit sa luam legatura cu unul din martori celalalt fiind decedat . Ce putem sa facem acum ca terenul sa fie al nostru atat practic cat si teoretic?
Mergeți la avocat ca sa analizeze dacă ați castiga procesul si sa.obtineti o hotărâre judecătorească.
Asa veți rezolva dacă câștigați procesul.
Nu va fi insa gratis o analiza de caz pertinentă facuta de avocat și nu durează 5 minute.
Avocatul o sa va explice și problemele juridice care trebuie rezolvate și când se pot rezolva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Revin cu o completare: noi am vorbit cu un avocat si a spus in felul urmator: sa se faca succesiune dupa moartea vanzatorului ( nu s-a facut pana acum) avand trei succesori ( doi plecati in strainatate si unul ramas in tara) sa se minta in fata judecatorului ca exista doar un singur mostenitor , negandu-se existenta celorlati, iar apoi acesta sa ne vanda pamantul. Eu am pus intrebarea anterioara pentru ca eram curioasa care ar fi demersul legal fara mismasuri!
Trebuie văzute actele de avocat.
Judecatorii și avocatii nu pot da rezolvări si nu pot face judecati de valoare fără a vedea actele intrucat speta trebuie examinata în concret.
Pentru discuții generale exista tratatele de drept care au sute sau mii de pagini si de ipoteze juridice care trebuie găsite dar nu cred ca va interesează discuții teoretice pe lângă cazul dvs.

Nu se vede de ce ar trebui facuta moștenirea în sensul de a va ajuta dar poate fi o ipoteza valabila.
Este și mult de discutat pe astfel de cazuri ca sa intelegeti situatia.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Un avocat care va invata sa săvârșiti infracțiunea de fals în declarații. Mișto!
Ca mai apoi să apară la un moment dat ceilalți 2 mostenitori și să se anuleze hotarea judecătorească.
O dată ca tata a facut prostia de a cumpara un imobil cu act de mână. Și apoi ca timp de 5 ani nu a rezolvat problema pana la capat.
Dacă vânzătorul are titlu de proprietate și intabulare la Cartea Funciară, nu aveti mare lucru de facut.
Decat sa va rugați ca moștenitorii să fie dispuși să colaboreze și să vă vândă din nou terenul.
Daca are șansa ar putea rezolva dar este complicat.
Exista o succesiune de legi aplicabile dar sansa câteodată este foarte importanta.

Varianta cu vinderea de către moștenitori este cea mai simpla varianta.
Depinde și ce valoare are imobilul.
Și depinde de mai multe lucruri..
Dreptul poate ajuta foarte mult dacă se aplica și strategii.
Mulți oameni cred ca în justiție este suficient sa ai dreptate și aici se comite cea mai mare greșeală.
Dreptate au de cele mai multe ori toti, unii mai mult și altii mai puțin, granița putând fi foarte subțire.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat