Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Dorim sa achizitionam o casa, dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Dorim sa achizitionam o casa, dar proprietarii sunt ...

Buna seara

Dorim sa achizitionam o casa, dar proprietarii sunt in divort.
Sotul si-a actionat sotia in instanta in legatura cu modalitatea de impartire a bunurilor comune.
Sotul doreste ca fiecare sa primeasca jumatate, dar sotia vrea 75%.

Proprietara insista ca trebuie sa deschida un cont escrow, dar vrea ca inainte de a deschide acel cont sa ataseze la banca un act (de la acelasi notar la care vom incheia actul de vanzare cumparare) care sa specifice ca viitorul fost sot nu se poate atinge de banii din acel cont pana cand nu se pronunta instanta in legatura cu cat ii revine fiecaruia.

In mod evident asta ne intarzie.

Exista vreo solutie mult mai simpla si la indemana ?
neflictus, utilizator
Da. Sa va reorientati la alta casa.
nu pot sa va vanda o casa in litigiu. Sotii sunt inca in divort sau actiunea e de partaj ?
Daca nu e deocamdata in litigiu, va pot vinde impreuna si nu au decat sa se certe apoi pe bani,
Sa va interesati la banca daca se poate bloca suma, eu nu cred.
gi-jane2, moderator
Am gresit initial. Sunt divortati si in partaj.
Nu se pot intelege asupra cotei care ii revine fiecaruia. Exista si o actiune in instanta in acest sens.
neflictus, utilizator
ar trebui sa asteptati ca instanta sa stabileasca cotele sau sa renuntati la acel ap.
Am fost astăzi la notar și ei vor face un cont comun, banii se vor vira în acel cont și mai departe e treaba lor cum împart banii.

gi-jane2 a scris:

ar trebui sa asteptati ca instanta sa stabileasca cotele sau sa renuntati la acel ap.