avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Dorim sa achizitionam o casa, dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Dorim sa achizitionam o casa, dar proprietarii sunt ...

Buna seara

Dorim sa achizitionam o casa, dar proprietarii sunt in divort.
Sotul si-a actionat sotia in instanta in legatura cu modalitatea de impartire a bunurilor comune.
Sotul doreste ca fiecare sa primeasca jumatate, dar sotia vrea 75%.

Proprietara insista ca trebuie sa deschida un cont escrow, dar vrea ca inainte de a deschide acel cont sa ataseze la banca un act (de la acelasi notar la care vom incheia actul de vanzare cumparare) care sa specifice ca viitorul fost sot nu se poate atinge de banii din acel cont pana cand nu se pronunta instanta in legatura cu cat ii revine fiecaruia.

In mod evident asta ne intarzie.

Exista vreo solutie mult mai simpla si la indemana ?
Ultima modificare: Joi, 6 Mai 2021
neflictus, utilizator
Cel mai recent răspuns: neflictus , utilizator 14:20, 7 Mai 2021
Da. Sa va reorientati la alta casa.
nu pot sa va vanda o casa in litigiu. Sotii sunt inca in divort sau actiunea e de partaj ?
Daca nu e deocamdata in litigiu, va pot vinde impreuna si nu au decat sa se certe apoi pe bani,
Sa va interesati la banca daca se poate bloca suma, eu nu cred.
Ultima modificare: Vineri, 7 Mai 2021
gi-jane2, moderator
Am gresit initial. Sunt divortati si in partaj.
Nu se pot intelege asupra cotei care ii revine fiecaruia. Exista si o actiune in instanta in acest sens.
Ultima modificare: Vineri, 7 Mai 2021
neflictus, utilizator
ar trebui sa asteptati ca instanta sa stabileasca cotele sau sa renuntati la acel ap.
Am fost astăzi la notar și ei vor face un cont comun, banii se vor vira în acel cont și mai departe e treaba lor cum împart banii.

gi-jane2 a scris:

ar trebui sa asteptati ca instanta sa stabileasca cotele sau sa renuntati la acel ap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silită floryn35 floryn35 În cadrul unei executări silite în care eu sunt creditorul executorul judecătoresc a pus poprire pe sumele câștigate în instanță de debitor și soția ... (vezi toată discuția)
Partajare bunuri dobindite in timpul casatoriei 2016 2016 Buna ziua. Doresc sa aflu cum se partajeaza bunurile dobandite in timpul unei casatoriei. Momentan doar actiunea de divort din culpa comuna este inaintata ... (vezi toată discuția)
Sucesiume sau partaj succesoral? alliace alliace sotia a decedat in urma cu un an, sotul este proprietarul unui apartament, a unei case, aunui cont in banca si a unui procent de actiuni la un SRL. Sotul este ... (vezi toată discuția)