Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Decizie suspendare permis de conducere, cu aplicare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Decizie suspendare permis de conducere, cu aplicare retroactiva ...

Decizie suspendare permis de conducere , cu aplicare retroactiva si cu ignorarea art 103 1indice 1

Buna ziua,
Incerc sa fiu cat mai succint
In luna IULIE 2020 sunt chemat la politie unde am fost anuntat ca mi s-a deschis dosar penal in februarie 2020 ca urmare a faptului ca am fost depistat in trafic in IANUARIE 2020 , mi se retine permisul de conducere si mi se elibereaza dovada fara drept de circulatie ( IULIE 2020)
Dosariul se finalizeaza in aprilie 2021 cu renuntare la urmarire penala , confirmat de judecatorie.
Politia refuza returnarea permisului pe motiv ca imi va aplica suspendare de 90 zile in urma dosarului penal , cu aplicabilitate incepand cu MARTIE 2020 ( repet decizie de suspendare emisa in luna mai 2021, in urma finalizari dosarului penal in aprilie 2021, dar cu aplicabilitate din MARTIE 2020 ) , Cum, desigur, in perioada MARTIE 2020 si pana la data retinerii permisului de conducere (iulie 2021) am condus mi se mai deschide un dosar penal. Evident, nu aveam de unde sa stiu in iunie 2020 ca peste un an se va emite o astfel de decizie, iar in evidente apaream cu drept de conducere si permisul in buzunar
Art 103 1 indice 1 OUG 195 / 2002 specifica in mod clar ca perioada de suspendare in urma renuntarii la urmarirea penala se deduce din perioada cand nu am avut drept de conducere ca urmare a retinerii permisului de conducere , deci nu are avea ce suspendare sa aplice, fiind aproape un an de cand nu am drept de conducere.
2) Chiar in situatia in care aplica suspendarea de 90 de zile cat de legala este decizia din aprilie 2021 cu aplicabilitate din martie 2020 ?
3) Daca Politia poate emite o decizie cu aplicare retroactiva de suspendare a permisului de conducere , pot solicita reducerea perioadei de suspendare prin examen ? Raportandu-ma nu la perioada de suspendare ( evident, anul trecut...) ci la data emiterii dispozitiei de suspendare?

Cel mai important: cat de firesc vi se pare un astfel de caz ?

Multumesc
Aerofun, utilizator
Nu am inteles din ce motiv ati avut dreptul de conducere suspendat in ianuarie 2020.
Viteză (faptă din ianuarie 2019 ) , unde am uzitat insclusiv de cale extraordinara de atac având în lucru o expertiza judiciară ( 56 vs 124 km/h...)
Verbal am fost asigurat că decizia de impunere a perioadei de suspendare se comunică și nu trebuie să vin de fiecare dată să explic stadiul procesual. Se pare că am fost în eroare, decizia de suspendare a fost aplicată retroactiv pentru perioada 10 noiembrie 2019 - 9 martie 2020 . Cert este că în ianuarie când am fost oprit am prezentat permisul și totul a fost în regulă...