Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit vânzare auto
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit vânzare auto

Bună ziua! Am o nelămurire și sper ca voi găsi aici un răspuns corect: urmează sa vand o masina, proprietate personală. Voi plăti impozit pe venit pentru suma obținută din aceasta tranzacție sau este valabila scutirea de la impozit a persoanelor fizice în aceasta speță? Mulțumesc!
Nu veti datora impozit pe venit pentru situatia vanzarii autoturismului dv.
Daca insa veti vinde mai multe autoturisme, veti datora un impozit pe venit incepand cu cel de-al treilea autoturism vandut intr-un an calendaristic.
Mulțumesc pentru răspuns!
Iulian MANEA, Contabil