avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Va rog sa ma ajutati in ur,atoarea speta: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Va rog sa ma ajutati in ur,atoarea speta: Anii trecuti ...

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in ur,atoarea speta:
Anii trecuti am inscris in cartea funcriara, in baza titlului de proprietate, 31 mp reprezentand teren.
Anul trecut, in vara, a avut loc o actiune de intabulare a terenurilor, organizata de Primaria comunei.
Societatea care a efectuat aceasta intabulare a inscris in CF doar 28 mp. Precizez ca nu au solicitat documente in acest sens. Prin urmare, a fost inclouita in extrasul de carte funciara pozitia corecta cu 31 mp si inlocuita ( spun eu gresit ) cu 28 mp.
Ce demersuri trebuie sa fac in acest sens, deoarece termenul pana la care puteam contesta decizia respectiva a trecut
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mmarianne , utilizator 11:58, 11 Mai 2021
Buna ziua, solicitati repunerea in termen.
Va multumesc.
Cum nu sunt de specialitate nu stiu ce reprezinta acest lucru.
Sa inteleg ca trebuie sa actionam prin instanta?
Da, mergeti cu dosarul la cineva care intelege ce scrie in el si impreuna faceti un plan.
Fara a se vedea dosarul, doar pe vorbe, este greu sa gasiti solutia potrivita.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare teren agricol pe numele unei persoane decedate Step2006 Step2006 Buna seara, am urmatoarea intrebare. Mostenitorii unui teren agricol de langa verii mei doresc sa le vanda terenul, dar nu au facut succesiunea dupa mama lor ... (vezi toată discuția)
Nu stiu cum sa fac o intabulare!va rog,ajutati-ma! adrian_h adrian_h Buna seara!Zilele trecute,am facut succesiunea dupa bunica mea,procedura prin care eu am cules intreaga mostenire,datorita faptului ca mama mea a renuntat la ... (vezi toată discuția)
Se pot muta terenurile agricole ??? monoga monoga in urma cu vreo 6-7 ani am cumparat doua parcele teren invecinate,pt o parcela am facut si intabulare si intarusare. pentru cea de a 2-a parcela nu am facut ... (vezi toată discuția)